Parcul de troleibuze din capitală, continuă a fi modernizat. Alte 10 troleibuze articulate de tip Ganz Solaris Trollino 18 au fost achiziționate de Primăria Chișinău.
Potrivit edilului Capitalei, Ion Ceban, unitățile de transport au fost procurate din Elveția și au o lungime de 18 metri, iar troleibuzele sunt în proces de testare și urmează a fi lansate curând pe străzile din Chișinău, transmite Știri.md.
„În ultimii ani, Primăria Chișinău a reușit să procure și să pună în circulație 95 de troleibuze. Aceste unități reprezintă o soluție modernă și durabilă pentru transportul urban”, a menționat edilul capitalei.
Unitățile de troleibuze procurate sunt dotate cu aer condiționat, rampe pentru persoanele cu dizabilități, podea joasă, prize USB dar și camere de supraveghere.
Citeşte şi: Fuga ‘creierelor’ din Rusia destabilizează activitatea economică – Stiripesurse.md