234 de proiecte din cele 497 depuse în cadrul Programului „Satul European” au fost finalizate, iar 264 de proiecte sunt la etapa de implementare.
Despre acest lucru a anunțat ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, în cadrul unei ședințe în format online cu participarea a circa 130 de reprezentanți ai administrației publice locale.
La evenimentul organizat la inițiativa Congresului Autorităților Locale din Moldova (CALM), primarii și-au exprimat îngrijorarea privind finanțarea și achitarea lucrărilor, în contextul relațiilor APL cu antreprenorii.
Ministrul a explicat că din valoarea totală a proiectelor de aproximativ 1,9 miliarde de lei, circa 1,2 miliarde au fost achitate deja, iar alte 55 de milioane de lei urmează a fi transferate către primării.
În contextul îngrijorărilor exprimate de primarii care încă nu au primit finanțările promise, ministrul a asigurat participanții că o parte din lucrările finalizate și perfectate documentar vor fi acoperite până în luna decembrie.
Citeşte şi: Parohul Bisericii Sf. Dumitru aderă la Mitropolia Basarabiei
Lucrările care vor fi realizate în perioada următoare vor fi achitate în luna ianuarie sau, cel târziu, în luna februarie a anului 2024.
„În acest sens, ONDRL la necesitate și la cerere va emite scrisori de garanție… pentru antreprenori”, a spus Spînu.