Acte cu semne de falsificare, depistate în bagajele a doi pasageri
În Aeroportul Internațional Chișinău (AIC), polițiștii de frontieră au descoperit în cadrul verificărilor adiționale documente cu semne vădite de falsificare. Cercetați sunt doi tineri moldoveni.
Citește și: Încasări de peste 717 milioane la Serviciul Vamal
Primul conațional în vârstă de 30 de ani, revenea acasă din Austria, cu ruta Viena -Chișinău. Conform analizei de risc, tânărul a fost trecut la controlul în linia II-a, unde și a fost depistat un permis de conducere moldovenesc, cu semne clare de falsificare. Mai mult că datele de identitate nu corespundeau cu cele din actul de călătorie.
Cel de-al doilea moldovean, în vârstă de 39 de ani, în bagajul de mână avea documentul falsificat. Acesta s-a prezentat printre pasagerii cursei Brussels-Chișinău. Acționând în baza analizei de risc, polițiștii de frontieră au supus conaționalul unui control amănunțit. De asemenea, permisul de conducere moldovenesc, cu semne de falsificare, a constituit motiv de cercetare al moldoveanului.
În fapt, documentele cu pricina au fost ridicate, urmând să ajungă în laboratorul criminalistic al IGPF pentru expertiză. Cercetările continuă.