Atenție! Aglomerație la vama Leușeni-Albița
La Punctul de trecere a frontierei Leușeni-Albița se atestă valori ridicate în trafic pe direcția ieșire din Republica Moldova, intrare în România, anunță Poliția de Frontieră.
Citește și: Atenție! Se modifică regulile de intrare în Israel
În aceste circumstanțe sunt puse în aplicare un șir de măsuri pe linie de fluidizare a fluxului. Sunt deschise suplimentar piste de control, se aplică reversul – fluxul este orientat pe o pistă de pe direcția opusă de deplasare și sincronizare la maxim în acțiuni între cele patru autorități de frontieră și vamale moldo-române!
Călătorilor li se recomandă să diversifice alegerea punctelor de trecere a frontierei cu România, cum ar fi PTF Leova, PTF Costești sau PTF Cahul.