X

Atleta Alexandra Emilianov s-a calificat în finala probei de aruncare a discului la JO de la Paris

Atleta Alexandra Emilianov s-a calificat în finala probei de aruncare a discului la Jocurile Olimpice de la Paris. Cu un rezultat de 64,33 metri, ea a ocupat locul 6 în calificări, transmite IPN.

În Grupa B, Alexandra Emilianov s-a clasat pe locul 4. Cel mai bun rezultat în această grupă l-a avut atleta croată Sandra Elkasevic, care a aruncat discul la o distanță de 65,53 metri. În Grupa A, cel mai bun rezultat a fost înregistrat de atleta din SUA, Valarie Allman – 69,59 metri, potrivit voceabasarabiei.md.

Pentru medalie, Alexandra Emilianov va concura alături de alte 11 sportive. Competiția va avea loc luni, 5 august, începând cu ora 21.30 (ora Chișinăului).

Tags: Alexandra Emilianov