Avem două canoiste care vor participa la Jocurile Olimpice de la Paris
Canoistele din Moldova Daniela Cociu și Maria Olărașu au obținut dreptul de a evolua la Jocurile Olimpice de la Paris-2024, la Caiac-canoe, după ce s-au clasat pe locul șapte în cursa finală la Campionatul Mondial din Germania.
„Maria și Daniela au înregistrat timpul de 01.56.185. Campioane au devenit dubloul din China, locul secund fiind ocupat de Spania, iar trei – de Canada”, se arată într-un comunicat, transmite unimedia.info.
Republica Moldova are deja trei sportivi calificați la Jocurile Olimpice. Primul sportiv calificat a fost Dan Olaru la proba Tir cu Arcul.
„Ministerul Educației și Cercetării aduce sincere felicitări sportivelor, antrenorilor și echipei tehnice”, menționează reprezentanții MEC.