Căldura pentru consumatorii din municipiul Bălți ar urma să se scumpească cu 38,5%, la 4.932 de lei gigacaloria, în cazul în care ANRE va accepta solicitarea CET-Nord.
CET-Nord își justifică cererea de majorare a tarifelor prin modificarea cantităților de energie livrate, valorile parametrilor de actualizare aplicați la costurile reglementate, componenta de corectare a venitului reglementat pentru anii precedenți și includerea componentei de corectare a venitului reglementat pentru anul curent.
Citește și : Alți nouă moldoveni au fost evacuați din Fâșia Gaza
De menționat că, ultima dată, tariful la energia termică s-a majorat în noiembrie anul trecut, la 3.561 de lei.