X

Cristiano Ronaldo, golul 900! Portughezul s-a prăbușit pe gazon, “Da Luz” a explodat

Cristiano Ronaldo a decis să continue la echipa națională a Portugaliei și după EURO 2024, iar selecționerul Roberto Martinez l-a titularizat în partida cu Croația, de pe Estadio da Luz din Lisabona.

Cristiano Ronaldo a marcat golul 900 în Portugalia – Croația

Diogo Dalot a deschis scorul în minutul 7, iar Cristiano Ronaldo a dus scorul la 2-0 în minutul 34. Atacantul legitimat acum la Al Nassr a primit o centrare perfectă în careul mic de la Nuno Mendes și a împins balonul în plasă.

Imediat după gol, Ronaldo a sprintat spre fanionul de la colțul terenul, și-a pus mâinile în dreptul feței și s-a așezat în genunchi pe gazon. Estadio da Luz “a explodat”, sărbătorind momentul istoric – golul cu numărul 900 reușit în carieră de CR7.

Pentru Cristiano Ronaldo a fost golul cu numărul 131 la echipa națională, după 213 meciuri. Atacantul născut la Funchal este fotbalistul cu cele mai multe meciuri și cele mai multe goluri pentru o echipă națională.

Dintre cele 900 de goluri, Cristiano Ronaldo a marcat 450, exact jumătate, pentru Real Madrid, în perioada 2009-2018.