Cristina Bucșa a urcat pe locul 61 în clasamentul WTA
Cristina Bucșa, reprezentantă a Spaniei, originară din Moldova, a urcat pe locul 61 în ratingul WTA. Astfel, ea devine a doua cea mai cotată tenismană din Spania.
Menționăm că Cristina Bucșa a reprezentat R. Moldova până în anul 2015, până când familia sa s-a stabilit oficial în Spania. Este o jucătoare foarte modestă, care nu are sponsori, spre deosebite de colegele sale din topul 100 WTA, și își cumpără singură echipamentul, transmite n4.md.
Citeşte şi: CUTREMUR puternic în China! Sunt sute de morţi şi răniţi – Stiripesurse.md
„Îmi place să fiu liberă, nu am nevoie de multe haine. Am șapte tricouri, șapte pantaloni și șapte fuste, îmi ajung. Nu este o cheltuială mare cu hainele. Dacă va veni un sponsor vom discuta”, a declarat Cristina Bucșa pentru portalul Marca.
Cristina Bucșa, tenismena spaniolă originară din Chișinău, s-a calificat în această dimineață în turul secund al probei de simplu feminin, pe tabloul principal al turneului de Mare Șlem de la Australian Open.
Cristina Bucșa a urcat pe locul 61 în clasamentul WTA
Tenismena a avut o prestație incredibilă în calificări, obținând trei victorii consecutive, grație acestor succese ea s-a calificat al doilea an consecutiv pe tabloul principal la competiția de la Antipozi, iar în partida cu japoneza Nao Hibino a salvat 12 mingi de set ale adversarei.
Cristina Bucșa, antrenată de tatăl său, Ion Bucșa, fost biatlonist moldovean, o va întâlni în turul secund pe canadianca de origine română Bianca Andreescu, care la rândul ei a învins-o fără probleme în runda inaugurală pe cehoaica Maria Buzcova.