Deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate Gheorghe Agheorghiesei a fost ales în calitate de primar al comunei Vărzărești din raionul Nisporeni, în cadrul alegerilor locale generale din 19 noiembrie curent.
Potrivit datelor Comisiei Electorale Centrale, Gheorghe Agheorghiesei de la PAS a acumulat în turul II al alegerilor 52,81% din voturile alegătorilor.
Citeşte şi: Slusari vede tot mai limpede: ‘Situația politică este tot mai clară’
Contracandidatul său, Constantin Ungureanu, care a mers în cursă independent, a reușit să acumuleze 47,19% din sufragii.
De menționat că Gheorghe Agheorghiesei urmează să aleagă între cele două funcții – de parlamentar și de primar.
Mandatul de deputat este incompatibil cu funcția de președinte al Republicii Moldova, funcția de membru al Guvernului, funcția de Avocat al Poporului și funcția de ales local.
Incompatibilitatea intervine în cazul exercitării oricărei alte funcții remunerate, inclusiv a funcției acordate de un stat străin sau organizație internațională, cu excepția activității didactice și științifice desfășurate în afara programului stabilit.
Citeşte şi: Nemerenco îl face de ocară pe medicul şpăgar din Bălţi