Dinu Plîngău, reacție: Nu am fost votat candidat, m-am supărat și m-am dus acasă
Liderul PPDA, Dinu Plîngău, reacție la decizia Partidului CUB de a se despărți de Blocul Împreună: „Grădiniță. Nu am fost votat candidat, m-am supărat și m-am dus acasă. Nu-i cea mai reușită calitate a unui om să facă declarații din frustrări sau ambiții nerealizate. Succes oricum!
Precizăm, Partidul CUB a anunțat astăzi că nu va participa la alegerile prezidențiale și nu-l acceptă în calitate de candidat anunțat al blocului pe Octavian Țîcu.
Blocul ‘Împreună’, din care au facut parte CUB, PPDA, Partidul Schimbării și LOC, l-au propus pe Octavian Țîcu. Igor Munteanu a reclamat “șantaj” și “decizii impuse din afara blocului”, aluzie la actuala guvernare. Munteanu a anunțat că formațiunea sa părăsește Blocul ‘Împreună’.