Dramatic. Copiii Moldovei sunt implicați în sute de infracțiuni
Pe parcursul anului trecut, au fost înregistrate 449 de infracțiuni săvârșite de către minori sau cu participarea acestora, ceea ce a constituit 1,9% din total infracțiuni înregistrate.
Citește și: Liderii de opoziție critică „votul prin corespondență” cerut de președinta Sandu
Potrivit Biroului Național de Statistică (BNS), comparativ cu anul 2022, s-a atestat o descreștere cu 36,3% a infracțiunilor săvârșite de minori, în special a infracțiunilor contra patrimoniului.
Cel mai frecvent minorii au fost implicați în săvârșirea furturilor – 58,8%, după care urmează jafurile – 7,1% și infracțiuni privind răpirea mijlocului de transport – 6,2%.
La 100 de mii de copii în vârstă de 0-17 ani au revenit 83 infracțiuni comise de minori, comparativ cu 116 infracțiuni în anul 2019.