FOTO// Două vile au ars la Codru. S-a aprins inițial vegetația uscată din preajmă
Două vile au ars în totalitate în orașul Codru, iar unul din proprietari a ajuns la spital cu arsuri.
Citește și: Vin intemperiile. A fost emisă avertizare Cod galben de vreme rea
Flăcările s-au extins după ce vegetația uscată din preajmă a luat foc în această dimineață. La fața locului au fost îndreptate 4 echipe de pompieri. Pompierii au stabilit că focul s-a răspândit spre două vile. În timpul localizării incendiului din interiorul unei vile afectate a fost evacuată o butelie de gaz, astfel fiind evitat riscul producerii unei explozii. Datorită intervenției prompte a pompierilor, proprietarul a unei case a fost evacuat din zona de risc, în timp ce încerca să stingă focarele cu forțele proprii. Acesta a suferit arsuri la membrul superior, fiind preluat de medici la spital, pentru îngrijiri de rigoare.
Arderea a fost localizată la ora 12:07. Pompierii continuă să lucreze pentru lichidarea totală a incendiului. Focul a distrus în totalitate două vile și vegetația uscată din preajmă.
Cauza și circumstanțele izbucnirii focarelor de ardere urmează a fi stabilite.