X

Gimnasta română Ana Bărbosu, retrogradată un loc în finala de la sol, după câștigase medalia de bronz la Paris 2024

Gimnasta română Ana Bărbosu a terminat luni concursul olimpic la sol pe locul trei, însă o contestație de ultim moment a americancei Jordan Chiles a retrogradat-o pe româncă pe locul patru. În aceași probă, Sabrina Maneca Voinea a terminat pe locul cinci.

Finală dramatică pentru gimnastele române Sabrina Maneca Voinea și Ana Bărbosu în finala olimpică la sol de la Paris, potrivit stiripesurse.

Ana Bărbosu a evoluat a cincea și a fost notată cu 13.700, având un punct penalizare pentru o ieșire de pe suprafața de evoluție.

Sabrina Maneca Voinea a evoluat a șaptea și a fost de asemenea notată cu 13.700, tot cu o zecime penalizare.

Înaintea evoluției ultimei concurente, americana Jordan Chiles, Ana Bărbosu era clasată pe locul 3 și Sabrina Maneca Voinea pe locul 4.

Sabrina Maneca Voinea a depus contestație, în urma căreia nota sa nu a fost modificată.

După evoluția americancei Chiles, clasamentul final după anunțarea notei, o avea pe Ana Bărbosu pe locul trei, însă Chiles a depus la rândul ei contestație, nota ei fiind ajustată la 13.766, peste cea a Anei Bărbosu, care a fost astfel retrogradată.

Medalia de aur a revenit braziliencei Rebeca Andrade, cu 14.166, în timp ce Simone Biles a câștigat argintul cu 14.133.

Tags: Ana Bărbosubronzfinalaparis