X

JO 2024. Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz pentru Moldova

Sportivul moldovean Serghei Tarnovschi, în vârstă de 27 de ani, a câștigat astăzi, 9 august, medalia de bronz la proba sportivă canoe, la distanța de 1000 m. Pentru Republica Moldova la Jocurile Olimpice de la Paris, ediția 2024, aceasta este a 3-a medalie în palmaresul lotului național olimpic.

Canoistul Serghei Tarnovschi a debutat cu victorie la Jocurile Olimpice de la Paris. El a ocupat prima poziție în cursa de calificare cu numărul 4, cu timpul de 3:49.27, astfel s-a calificat direct în semifinală. După care s-a clasat pe poziția a doua în semifinala 2, cu un timp de 3:45.33.

Tarnovschi a cucerit medalia de bronz în cursa finală, după ce a înregistrat un timp de 3:44.68