X

Judocanul Adil Osmanov va lupta pentru bronz la Jocurile Olimpice

Încă un judocan moldovean este aproape de a cuceri o medalie la Jocurile Olimpice! După Denis Vieru, Adil Osmanov va lupta pentru bronz în concursul categoriei de greutate de până la 73 de kilograme.

În categoria de greutate de până la 73 de kilograme, sportivul moldovean a s-a impus pe rând de reprezentantul Statelor Unite ale Americii, Jack Yonezuka, uzbekul Murodjon Iuldoșev, iar în sferturile de finală l-a învins pe mongolul Batzayaagiin Erdenebayar, potrivit moldova1.md.

Osmanov a pierdut în semifinale în fața reprezentantului Franței Joan-Benjamin Gaba, campion mondial și european în acest an. Pentru medalia de bronz, Odil va lupta cu Manuel Lombardo. Italianul este pe locul 4 în clasamentul mondial în această categorie de greutate.

O zi mai devreme, Denis Vieru a cucerit medalia de bronz în concursul categoriei de greutate de până la 66 de kilograme.

Tags: Adil OsmanovDenis Vieruparis