X

Lotul Național al R.Moldova a obținut locul al doilea la Campionatul Mondial de pescuit sportiv la crap din Croația

Lotul Național al Republicii Moldova a obținut locul al doilea la Campionatul Mondial de pescuit sportiv la crap, desfășurat pe lacurile Lapovac și Sandor din Croația. Conform Federației Naționale de Pescuit Sportiv și Amatoristic din Republica Moldova, echipa moldovenească avea nevoie de doar 0,470 grame de pește suplimentar pentru a deveni campioană mondială.

În ultimele momente ale competiției, echipa Slovaciei a prins o captură decisivă de 8.180 grame, ceea ce a dus la clasarea Moldovei pe locul secund, cu același punctaj ca echipa gazdă, Croația, potrivit

Federația Națională de Pescuit Sportiv și Amatoristic din Republica Moldova subliniază că, în ultimii ani, pescuitul sportiv în țară este în plină dezvoltare, iar performanțele recente demonstrează potențialul sportivilor moldoveni pe scena internațională.

Tags: CroatiaMoldovapescuit