Luptătoarea Irina Rîngaci: Olimpiada este o competiție psihologică, iar eu am pierdut testul!
Luptătoarea Irina Rîngaci a scris un mesaj după ce a cedat în optimile de finală în fața unei sportive din Coreea de Nord la Jocurile Olimpice
,,Cu regret părăsesc această competiție cu o înfrângere ,înfrângere destul de dureroasă pentru mine ! Îmi pare rău ca am dezamăgit atâta lume care au sperat și au crezut în mine.
Irina Rîngaci (22 de ani), care a evoluat la categoria de greutate sub 68 kg la proba de lupte feminine, a participat în premieră la Jocurile Olimpice.
În 2024, sportiva a devenit triplă campioană europeană la categoria de vârstă U-23, dar are și cinci medalii la Campionatul European. Un an mai devreme, luptătoarea și-a adjudecat și titlul de campioană mondială la U23.
Irina a fost învinsă de sportiva nord-coreeană Pak Sol Gum, cu scorul de 6-10.