METEO// Ne topim la temperaturi de +40 de grade Celsius
Vremea continuă să fie excepțional de caldă. Iar ploi nu se prevăd.
Citește și: Autoritățile solicită utilizarea rațională a resurselor de apă
Începând de astăzi, intră in vigoare avertizarea Cod ROȘU de caniculă pe cea mai mare parte a teritoriul țării, ceea ce înseamnă că mercurul din termometre va urca până la +40 de grade Celsius.
Mai „răcoare” va fi în localitățile din nord, unde se menține Codul portocaliu de căldură, iar temperatura aerului va fi de circa +36 de grade Celsius.
Vântul va sufla mai mult slab din est.
Avertizarea meteo este valabilă până pe 17 iulie.