Militarii moldoveni se antrenează în România
Un grup de militari ai Armatei Naționale desfășoară activități de instruire alături de soldați români din cadrul Brigăzii 15 Mecanizată „Podul Înalt”.
Citeşte şi: Maia Sandu a discutat cu antreprenorii din Fălești – Stiripesurse.md
„Activitățile de instruire și executarea tragerilor de luptă au ca scop asigurarea interoperabilității între forțele participante, îmbunătățirea procesului de coordonare, precum și consolidarea parteneriatului dintre acestea”, precizează Ministerul Apărării.
Antrenamentele se desfășoară în conformitate cu Planul de activitate externă al Armatei Naționale pentru anul 2024.