Oamenii sunt îndemnați să rămână în case: „Avem nevoie de ajutorul dumneavoastră”
În contextul Codului ROȘU de caniculă, autoritățile sanitare din Chișinău îndeamnă populația să rămână în casă, mai ales în intervalul orelor 11.00 – 18.00.
Citește și: Căldura afectează și stratul de asfalt de pe drumurile naționale
Șeful adjunct al Direcției generale asistență medicală și socială, Vladimir Bolocan, a făcut un apel video către chișinăuieni îndemnându-i la prudență maximă în această perioadă cu temperaturi extreme.
„Dragi cetățeni, da, noi instalăm corturi, ne străduim sa acordam ajutor, dar totuși avem nevoie și de ajutorul dumneavoastră. Pentru siguranța dumneavoastră, vă rog frumos, să evitați maxim posibil deplasările între orele 1.00 și 18.00”, a menționat Bolocan într-un mesaj public.
Șeful de la sănătate îndeamnă oamenii să închidă geamurile în orele amiezii și, în același timp, să nu exagereze cu aerul condiționat în locuințe. Diferența între temperatura de afară și cea din interior nu ar trebui să depășească 6 grade Celsius.