Încă o decizie rușinoasă pe vrea să o ia Ion Ceban, a scris deputatul PAS, Radu Marian despre inițiativa de a modifica legea ca 50% din veniturile din municipiul Chișinău să rămână în bugetul capitalei.
Radu Marian: “După ce a decis să limiteze finanțarea grupelor de copii cu program extins (after school), acesta mai aruncă o bombă și intenționează să taie din finanțarea pentru serviciul de asistență personală pentru persoanele cu nevoi speciale. Sute de persoane cu dizabilități și necesități personale riscă să rămână fără suport din cauza experimentelor politice și electorale ale lui Ceban. Acest programe dintotdeauna au fost finanțate de primăria Chișinău, însă se pare că anul ăsta, datoriile la credite și cheltuielile electorale i-au dat de gol. În mod mizerabil, Ceban dă vină pe toți, însă nu se uita la propria lui incompetență. Dă vină și pe guvern, chiar dacă guvernul a majorat transferurile destinate pentru 2024 Chișinăului, la 3.8 miliarde lei”.
Citește și Cutremurul din Japonia îi va costa pe asiguratori aproximativ 6,4 miliarde de dolari
![](https://stiripesurse.md/wp-content/uploads/416923548_773659067906600_2871943732898091358_n-176x300.jpg)
Detalii mai jos.