Șeful Poliției de Frontieră a avut o întrevedere cu Ambasadorul Ucrainei în Moldova
Șeful Poliției de Frontieră Ruslan Galușca a avut o întrevedere cu Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova E.S. Marko Shevcenko. Întâlnirea a fost centrată pe discuții privind situația actuală la frontiera moldo-ucraineană și aspectele legate de colaborarea bilaterală, cu accent pe identificarea unur activități comune menite să îmbunătățească procesele de control și supraveghere a frontierei de stat, potrivit comunicatului de presă.
Șeful Poliției de Frontieră a avut o întrevedere cu Ambasadorul Ucrainei în Moldova
De asemenea, s-a discutat despre momentul în care Ucraina a fost supusă unei agresiuni la scară largă, Poliția de Frontieră a depus maxim efort pentru a răspunde rapid și eficient solicitărilor părții ucrainene cu privire la intrarea/tranzitul cetățenilor Ucrainei pe teritoriul Republicii Moldovei.
Marko Shevcenko a menționat despre dezvoltarea cooperării bilaterale în diverse domenii, inclusiv schimbul de informații și date, activități comune pe linie de combatere a migrației ilegale, dar și alte inițiative pentru a asigura un mediu securizat și stabil la frontiera moldo-ucraineană.
În încheiere, părțile și-au exprimat deschiderea și determinarea de a continua dialogul și de a fortifica parteneriatul în interesul securității regionale.