Șeful Poliției Naționale a avut o intrevedere cu ambasadorul ceh la Chișinău
Viorel Cernăuțeanu, Șeful Poliției Naționale, a avut o intrevedere cu Stanislav Kázecký, ambasadorul Republicii Cehe în Republica Moldova și Martin Kania, Atașatul pe linia apărării.
Șeful IGP a adus mulțumiri autorităților cehe pentru aportul oferit în procesul de dezvoltare al Poliției din 2018 până în prezent și a subliniat dorința extinderii colaborării reciproce, transmite Știri.md.
Citeşte şi: Maia Sandu a zburat în Turcia cu ‘low-cost’
La rândul său Ambasadorul Republicii Cehe s-a arătat deschis spre o nouă etapă de cooperare în susținerea dezvoltării capacităților Poliției Republicii Moldova, în special pe paliere de digitalizare, menținerea ordinii publice, securitate cibernetică și domeniul chinologic.