X

Sportivii moldoveni au câştigat trei medalii de aur la europenele de haltere din Grecia

Alexandru Baldji a devenit, în premieră, campion european de haltere printre juniori. Acesta a obținut trei medalii de aur la competiția din Grecia, anunță Ministerul Educației și Cercetării al R. Moldova (MEC).

Discipolul școlii sportive din orașul Comrat a cucerit trei medalii de aur la europenele de haltere din Grecia, în categoria de greutate de până la 67 kg, potrivit MEC.

Citeşte şi: Ucraina rămâne fără curent o zi întreagă – Stiripesurse.md

La proba smuls, Alexandru Baldji a înregistrat rezultatul de 124 kg, iar la proba aruncat a ridicat 151 kg și, cu rezultatul de 275 kg la total, s-a situat pe primul loc și în clasamentul general.

La ediția precedentă a Campionatul European de haltere, U-15 și U-17, care a fost găzduită în premieră de către țara noastră, Alexandru Baldji a devenit vicecampion european, iar la campionatul mondial de anul trecut, acesta a cucerit medalia de bronz.

Lotul național de haltere a cucerit până acum 17 distincții la Campionatul European de haltere U-15 și U-17 din Grecia, mai anunță MEC.

Tags: Alexandru Baldjigreciahalterejuniori