Supărat că nu-i ies jocurile la Primărie, Ceban s-ar putea să candideze la alegerile prezidenţiale din toamnă
Primarul Ion Ceban amenință că va candidata la prezidențiale dacă nu va găsi voturile necesare în consiliul municipal pentru a vota bugetul. Supărat că, ieri, partidului pe care îl conduce nu i-au ajuns două voturi pentru a-și promova proiectul bugetului pentru anul curent, edilul a acuzat consilierii PSRM și PAS de sabotaj.
Socialiștii susțin că nu au înțeles aluzia lui Ceban, iar PAS afirmă că în acest fel primarul își ascunde incompetența.
Citeşte şi: Un elicopter militar s-a prăbuşit în regiunea Kaluga
Ieri, consilierilor MAN nu le-au ajuns două voturi ca proiectul bugetului să treacă cu brio de Consiliul Municipal. Vădit deranjat, primarul a încercat să-și convingă urmăritorii de pe rețele sociale că opoziția PAS și PSRM frânează dezvoltarea capitalei. Edilul crede că acul de cojoc ar fi să candideze la prezidențiale.
Supărat că nu-i ies jocurile la Primărie, Ceban s-ar putea să candideze la alegerile prezidenţiale din toamnă
Socialiștii susțin că nu au înțeles aluzia lui Ceban, iar PAS afirmă că edilul încearcă să-și camufleze incompetența.
„Eu nu am auzit să spună că va candida la funcția de președinte, a spus că își rezervă dreptul să facă ceva în perioada electorală, asta a fost o aluzie, de fapt nu știu ce însemnă asta, va candida sau nu, sau poate va susține un candidat, nu a spus clar, a lăsat loc de intrigă”, a declarat președintele fracțiunii PSRM, Odințov Alexandr.
Supărat că nu-i ies jocurile la Primărie, Ceban s-ar putea să candideze la alegerile prezidenţiale din toamnă
„Ca de obicei, Ion Ceban inventează dușmani și scenarii pentru a-și camufla incompetența, incapacitatea de a administra capitala, dar și pentru a-și justifica eventualele acțiuni îndreptate spre realizarea ambițiilor pe care le are. Acesta e adevăratul Ion Ceban – nimic nou sub soare”, a declarat președinta fracțiunii PAS, Zinaida Popa.
În a șaptea lună a anului, capitala încă nu are un buget pentru anul curent, urmare a intrigilor politice din Consiliul Municipal. Partidului Mișcarea Alternativa Națională are doar 20 de consilieri în CMC, în timp ce pentru asigurarea majorității e nevoie de 26 de voturi.