Toate cele patru echipe din Moldova vor evolua în turul 2 al cupelor europene
Toate cele patru echipe din Moldova și-au asigurat locul în turul 2 al competițiilor europene, oferind o nouă oportunitate pentru a se manifesta pe scena internațională.
Astfel, campioana Moldovei, FC Petrocub, va întâlni în deplasare echipa cipriotă APOEL Nicosia, în turul 2 al Ligii Campionilor. Meciurile sunt programate pentru 23 iulie (tur) și 30 iulie (retur). Petrocub a învins echipa Ordabasy (Kazakhstan) în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor. Partida de pe stadionul Zimbru din Chișinău s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru leii din Hîncești. În meciul tur, pe tabela de marcaj a fost fixat scorul de 0:0.
Sheriff Tiraspol se va confrunta cu FC Elfsborg (Suedia) în turul doi preliminar al Ligii Europei. Meciurile vor avea loc pe 25 iulie la Tiraspol și 1 august (retur). Sheriff Tiraspol a învins echipa Zira (Azerbaidjan) în meciurile din turul 1 preliminar al Ligii Europei. Partida de pe stadionul Dalga din Baku s-a încheiat cu scorul de 2-1 (după timpul regulamentar și prelungiri) și cu 5-4 la loviturile de departajare pentru tiraspoleni. În meciul tur, Sheriff a cedat cu un rezultat de 1-0.
Milsami va juca împotriva echipei Astana din Kazahstan în turul 2 al Ligii Conferinței. Prima confruntare va avea loc pe 25 iulie (tur) la Orhei, urmată de returul din 1 august. „Vulturii roșii” s-au impus în duelul cu Torpedo Zhodino (Belarus) în turul 1 preliminar al Ligii Conferinței. Meciul de la Orhei s-a încheiat cu un scor alb, 0:0. În meciul tur, orheienii s-a impus cu un rezultat de 4-2.
Zimbru Chișinău revine în Cupele Europene, fiind pregătită să înfrunte FC Ararat (Armenia) în turul 2 de calificare al UEFA Conference League. Prima confruntare va avea loc pe 25 iulie, începând cu ora 19:45, pe Stadionul Zimbru din Chișinău, iar returul pe 1 august. Zimbru s-a calificat direct în turul 2 al competiției datorită coeficientului Moldovei în clasamentul UEFA pentru cluburi.
Biden, furios de modul în care propriul partid încearcă să îl forțeze să plece
Președintele Joe Biden este furios de modul în care partidul încearcă...
AAC atenționează despre căderea serviciilor Microsoft care a afectat mai multe aeroporturi
Autoritatea Aeronautică Civilă atenționează că o defecțiune tehnică a serviciilor Microsoft/Windows a afectat mai...
Rusia revendică cucerirea satului Iurivka, în estul Ucrainei, într-un asalt vizând localitatea Niu Iork
Rusia revendică vineri cucerirea unui nou sat, Iurivka, în estul Ucrainei,...
Toate cele patru echipe din Moldova vor evolua în turul 2 al cupelor europene
Toate cele patru echipe din Moldova și-au asigurat locul în turul 2 al competițiilor europene, oferind o nouă oportunitate pentru a se manifesta pe scena internațională.
Astfel, campioana Moldovei, FC Petrocub, va întâlni în deplasare echipa cipriotă APOEL Nicosia, în turul 2 al Ligii Campionilor. Meciurile sunt programate pentru 23 iulie (tur) și 30 iulie (retur). Petrocub a învins echipa Ordabasy (Kazakhstan) în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor. Partida de pe stadionul Zimbru din Chișinău s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru leii din Hîncești. În meciul tur, pe tabela de marcaj a fost fixat scorul de 0:0.
Sheriff Tiraspol se va confrunta cu FC Elfsborg (Suedia) în turul doi preliminar al Ligii Europei. Meciurile vor avea loc pe 25 iulie la Tiraspol și 1 august (retur). Sheriff Tiraspol a învins echipa Zira (Azerbaidjan) în meciurile din turul 1 preliminar al Ligii Europei. Partida de pe stadionul Dalga din Baku s-a încheiat cu scorul de 2-1 (după timpul regulamentar și prelungiri) și cu 5-4 la loviturile de departajare pentru tiraspoleni. În meciul tur, Sheriff a cedat cu un rezultat de 1-0.
Citește și: O gimnastă ratează Jocurile Olimpice de la Paris pentru că a fumat și a băut alcool
Milsami va juca împotriva echipei Astana din Kazahstan în turul 2 al Ligii Conferinței. Prima confruntare va avea loc pe 25 iulie (tur) la Orhei, urmată de returul din 1 august. „Vulturii roșii” s-au impus în duelul cu Torpedo Zhodino (Belarus) în turul 1 preliminar al Ligii Conferinței. Meciul de la Orhei s-a încheiat cu un scor alb, 0:0. În meciul tur, orheienii s-a impus cu un rezultat de 4-2.
Zimbru Chișinău revine în Cupele Europene, fiind pregătită să înfrunte FC Ararat (Armenia) în turul 2 de calificare al UEFA Conference League. Prima confruntare va avea loc pe 25 iulie, începând cu ora 19:45, pe Stadionul Zimbru din Chișinău, iar returul pe 1 august. Zimbru s-a calificat direct în turul 2 al competiției datorită coeficientului Moldovei în clasamentul UEFA pentru cluburi.