Trecerea camioanelor prin trei posturi vamale rămâne restricționată
Serviciul Vamal al Republicii Moldova anunță că traversarea camioanelor prin posturile vamale Leușeni, Cahul și Giurgiulești rămâne a fi restricționată. Autoritățile din România interzic temporar circulația camioanelor din cauza condițiilor meteorologice și a drumurilor publice blocate.
Citeşte şi: Zaharova: 80% dintre moldoveni ‘ştiu limba rusă şi o folosesc în viaţa de zi cu zi’ – Stiripesurse.md
Potrivit Serviciului Vamal, din cauza drumului înzăpezit, este blocat accesul din postul vamal Giurgiulești (RM) spre postul vamal Reni (UA), transmite Știri.md.
De asemenea, postul vamal Cișmichioi și-a încetat activitatea din cauza deconectării energiei electrice și concomitent drumul de acces este blocat.
Trecerea camioanelor prin trei posturi vamale rămâne restricționată
Totodată, din cauza drumului înzăpezit, rămâne a fi blocat accesul spre posturile vamale Ceadâr-Lunga 1 și Ceadâr-Lunga 2.
Postul vamal de tip debarcader „Molovata”, din cauza rafalelor puternice care perturbă circulația pe râul Nistru, nu activează temporar. Toate celelalte posturi activează în regim normal.