Testamentul lui Ion Druță va fi îndeplinit, trupul neînsuflețit al scriitorului urmează să fie adus luni la Soroca, pentru a fi înhumat lângă Lumânarea Recunoștinței, după cum i-a și fost dorința.
Mai întâi sicriul va fi depus la Teatrul Național “Mihai Eminescu” din Chișinău, de la 10:00 la 12:00, ca de la scriitor să-și ia rămas bun toți cei care l-au cunoscut sau i-au admirat creația.
Citește și : Maia Sandu şi-a vândut stiloul cu 6.000 de euro
După aceasta cortegiul funerar îl va aduce pe Ion Druță pe ultimul drum la Soroca.
Amintim că pe 28 septembrie marele scriitor Ion Druță s-a stins din viață la 95 de ani.
Citește și : A început marea curăţenie de toamnă în Chişinău