Candidatul Uniunii Creştin-Democrate (CDU) pentru postul de primar al oraşului german Goerlitz din landul Saxonia, Octavian Ursu, un muzician originar din România, a câştigat duminică turul al doilea al alegerilor locale, în faţa unui contracandidat al partidului Alternativa pentru Germania (AfD, de extremă-dreapta), fostul poliţist Sebastian Wippel, conform rezultatelor preliminare, relatează DPA, potrivit agerpres.
AfD pierde astfel în prima sa încercare de a câştiga primăria unui oraş din Germania.
Citeşte şi: Pentagonul acuză Iranul că a tras într-o dronă americană
Octavian Ursu, din partea creştin-democraţilor cancelarului Angela Merkel, ar urma astfel să devină noul primar al oraşului Goerlitz din estul Germaniei, după ce a obţinut 55,1% din voturi.
În primul tur, desfăşurat la 26 mai, reprezentantul AfD a câştigat 36,4% din voturi, în timp ce candidatul creştin-democraţilor a obţinut 30,3% din sufragii.
Vezi şi: Accident grav de autocar. Cel puţin 18 oameni au murit! – FOTO
Octavian Ursu a plecat din România în 1990.
Alegerile de duminică au fost văzute ca un test al preferinţelor electoratului pentru alegerile regionale din Saxonia care vor avea loc la 1 septembrie.