Vă mănâncă pușcăria și ard buzunarele! Nu încercați să mituiți polițiștii
Pe parcursul săptămânii curente, agenții de circulație au denunțat patru tentative de mituire de către șoferi pentru a nu fi documentați după ce au comis încălcări în trafic.
Citește și: Zeci de autospeciale noi au ajuns la Chișinău
Ultimul caz a avut loc chiar astăzi, pe o stradă din orașul Glodeni. Un bărbat de 32 de ani, locuitor al aceluiași raion, care conducea un automobil de marca Dacia a fost stopat de polițiști pentru neacordarea priorității legale pietonilor.
În privința șoferilor au fost inițiate cauze penale pentru corupere activă și riscă pedeapsă cu închisoare de până la 6 ani și amendă de la 100 000 până la 200 000 de lei, pentru persoane fizice.