Primarul Parisului, Anne Hidalgo, a condamnat vehement violenţele produse sâmbătă şi a dispus activarea celulei de criză, pentru gestionarea situaţiei, potrivit Mediafax.
“Fac un apel la calm şi responsabilitate din partea tuturor. În contextul noilor violenţe, serviciile municipale sunt alături de Poliţie, de Jandarmerie şi Pompieri. Am activat celula de criză pentru a face faţă urgenţelor”, a transmis Anne Hidalgo prin Twitter.
Au cœur de ce nouveau samedi de violences, les services municipaux sont mobilisés aux côtés de la police, de la gendarmerie et des pompiers. J'ai activé la cellule de crise de la ville pour faire face à toutes les urgences. #Acte18 #GiletsJaunes
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) March 16, 2019
Je condamne avec la plus grande fermeté les insupportables exactions commises, notamment sur les Champs-Élysées et à leurs abords. J'en appelle au calme et à la responsabilité de chacun. #Acte18 #GiletsJaunes
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) March 16, 2019
Citește și : Zimbabwe – Ciclonul Idai a provocat cel puţin 15 decese
Primarul Parisului nu a oferit detalii despre măsurile care vor fi aplicate pentru restabilirea ordinii.