Vladislav Ursu, primul tenismen moldovean, calificat la Jocurile Olimpice de Vară
Premieră pentru sportul moldovenesc. Jucătorul de tenis de masă Vladislav Ursu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. Este primul reprezentant al acestei probe sportive care va evolua pentru țara noastră la Olimpiadă.
Citește și: 45.000.000€ pentru “Messi al Turciei”! Real Madrid s-a decis pe loc
“Sunt nespus de bucuros. Nu credeam că mă voi califica la Jocurile Olimpice. Doresc să remarc munca depusă de antrenoarea Elena Mocrousov. Prima care m-a felicitat a fost iubita mea, după care ceilalți colegii, dar și părinții. Deocamdată este devreme să mă expun asupra șanselor mele la Olimpiadă, însă un lucru este cert: nu voi face figurație la Paris.” a afirmat Vladislav după calificare.
La turneul pre-olimpic de tenis de masă, desfășurat la Sarajevo, au mai participat 3 sportivi moldoveni: Andrei Puțuntică, Alexandra Chiriacova și Camelia Merenco.