Adolescenții vor putea studia despre represiunile regimului comunist din Moldova
Curricula la disciplina opțională, pentru clasele a IX-a gimnaziu și X-XII-a liceu, dedicată studiului represiunilor și rezistenței comise de către Regimul totalitar comunist de ocupație din secolul XX a fost aprobată la ședința Consiliului Național pentru Curriculum și Evaluare, scrie IPN.md
Potrivit președintelui Asociației Foștilor Deportați și Deținuți Politici din Moldova, Alexandru Postica, disciplina opțională derivă din disciplinele Istoria românilor și universală și Educație pentru societate, scopul fiind extinderea competențelor acestor discipline și formare altora noi. Prin aceasta se urmărește o înțelegere mai profundă de către elevi a fenomenului represiunilor la nivel local, regional și internațional.
Potrivit lui Alexandru Postica, inițiativa a fost lansată în 2022, fiind susținută de comunitatea istoricilor și profesorilor de istorie din Republica Moldova. „Este un bun început de an comemorativ, când se împlinesc 75 de ani de la cel de-al doilea val de deportări a basarabenilor în Gulag-ul sovietic”, a scris Alexandru Postica pe pagina sa de Facebook.