În anul 2023, cu suportul echipelor canine ale vămii, au fost depistate mărfuri în valoare de peste cinci milioane lei
Pe parcursul anului 2023, inspectorii chinologi în conlucrare cu patrupezii de serviciu au documentat 176 de cazuri de transportare ilicită a mărfurilor, produselor accizabile și a celor interzise, în sumă totală de 5.336.108 lei:
- 116 cazuri de transportare ilicită a mărfurilor, cu valoarea totală de 3.836.698 de lei;
- 38 cazuri de transportare ilicită a produselor de tutungerie (depistate peste 533.200 de țigarete), în valoare de peste 1,5 milioane lei;
- 14 cazuri de transportare ilicită a substanțelor psihotrope și precursori, anabolizante, substanțe narcotice;
- 8 cazuri de transportare ilicită a armelor.
În rezultatul depistărilor produselor de tutungerie și a mărfurilor tăinuite în scopul transportării ilicite, cu implicarea directă a echipelor canine în cadrul posturilor vamale, au fost supuse procedurii confiscării speciale 7 mijloace de transport cu stabilirea și achitarea contravalorii acestora.
Pentru anul 2024, Centrul Chinologic are setate drept obiective perfecționarea activității inspectorilor canini și a patrupezilor de serviciu, prin realizarea schimbului de experiență și preluarea bunelor practici internaționale; desfășurarea aplicațiilor comune cu echipele canine din țările vecine, la frontiera moldo-română și la frontiera moldo-ucraineană; organizarea și desfășurarea Campionatului antitabac Internațional în Republica Moldova, ediția a VIII-a.