Maxim Moroșan este candidatul PSRM la Primăria din Bălţi
Candidatul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova pentru funcția de primar al municipiului Bălți este Maxim Moroșan. Candidatura acestuia a fost depusă astăzi, 19 septembrie, la CEC.
Maxim Moroșan este și șeful Organizației Teritoriale PSRM Bălți. A fost ales în această funcție după ce predecesorul său, Alexandr Nesterovschi, a părăsit Partidul Socialiștilor și a aderat la Partidul „Renaștere”, transmite tvn.md.
Maxim Moroșan este candidatul PSRM la Primăria din Bălţi
Maxim Moroșan este originar din Bălți. Acesta a apărut în vizorul public după mai multe acțiuni controversate. Moroșan a locuit mult timp în Federația Rusă, fiind și cetățean cu acte în regulă. Potrivit portalului anticorupție.md, Moroșan mai mulți ani a distrat moscoviții, fiind animator, cu numele scenic Максим Бельский.
Astfel, a ajuns să participe la mai multe evenimente organizate de instituțiile de forță din Federația Rusă, diplomele și medaliile pe care le-a obținut fiind un argument al legăturii strânse cu acestea.