Fostul vicepreşedinte al Parlamentului Alexandr Slusari consideră că rezultatele alegerilor locale din 5 noiembrie nu ar trebui să mulţumească, ci, dimpotrivă, să alarmeze partidul de guvernământ “Acţiune şi solidaritate” (PAS).
După cum relatează “INFOTAG”, el a scris despre acest lucru pe reţelele de socializare, menţionând că, “având putere absolută în ţară şi sprijin fără precedent din partea partenerilor externi, a primit doar aproximativ 305 mii de voturi (26,5%) ale alegătorilor – o jumătate din cele de la alegerile parlamentare, “chiar dacă excludem voturile diasporei”.
Citeşte şi: Ce se mai aude despre televiziunile suspendate ale lui Șor și Plahotniuc
“PAS nu a primit 50+1 la sută în niciun raion. Candidaţii partidului au câştigat alegerile în primul tur în doar trei centre regionale. (…) Nu văd niciun motiv anume pentru a fi mândru de victoria a 240 de primari – în principal în sate mici. Urmaţi vechea cale politică pavată de comunişti, PLDM şi PDM, după ce aceştia au obţinut acces la control la nivel central. Succesul relativ a fost obţinut prin recrutarea primarilor din alte partide cu promisiuni de includere în programe cu nume pompoase precum “Satul Moldovei”, “Drumuri bune”, “Satul European”. Doar numele se schimbă, metodele rămân aceleaşi”, apreciază politicianul. În opinia sa, “votul de ieri este ultimul clopoţel pentru PAS”.
“Nu sunt atât de interesat de soarta acestui partid, cât de faptul că ultima încercare reală de integrare europeană ar putea fi pierdută. Repet, este necesară ajustarea actului de guvernare şi consolidarea tuturor forţelor pro-europene şi naţionale”, a conchis Slusari.
Citeşte şi: Vladimir Voronin ar fi fost internat în spital – Stiripesurse.md