Un funcționar din Căușeni a intrat în vizorul ANI
Autoritatea Națională de Integritate anunță că Mihail Țapu, consilier local în satul Copanca, raionul Căușeni, a încălcat regimul juridic al incompatibilităților.
Potrivit ANI, Mihail Țapu era consilier local și șofer la Primărie în același timp, transmite Știri.md.
Citeşte şi: Armata Republicii Moldova este integrată în sistemul de apărare antiaeriană al României – Stiripesurse.md
„Se aduce la cunoștința domnului Țapu Mihail actul de constatare și se informează despre dreptul de a-l contesta, în termen de 30 de zile de la emitere la Curtea de Apel Chișinău, situată în municipiul Chișinău, strada Teilor, numărul 4”, se arată în actul de constatare emis de ANI.
ANI a fost sesizată de reprezentanții Oficiului Teritorial Căușeni al Cancelariei de Stat a Republicii Moldova.
Un funcționar din Căușeni a intrat în vizorul ANI
„Deoarece subiectul controlului nu a avut abateri similare anterior pe domeniul de competență al ANI, inspectorul de integritate nu a aplicat interdicția de a ocupa o funcție publică sau de demnitate publică, inclusiv cea de consilier”, se mai arată în document.
Actul de constatare poate fi contestat de părțile cointeresate în termen de 30 de zile de la emitere, precizează responsabilii.