Un nou protest în stânga Nistrului
Un nou protest este organizat, în această dimineață, în regiunea separatistă din stânga Nistrului.
Citește și: Gazul s-ar putea ieftini în februarie
La Tighina, mai multe persoane s-au adunat în fața casei de cultură din localitate și scandează lozinci împotriva Chișinăului.
Așa-numiții protestatari poartă drapele ale republicii separatiste și pancarte – „Nu blocadei RMN”, „Nu hoției poporului”.
Precizăm că, în fața casei de cultură, unde a fost organizat protestul, are loc ședința Comisiei Unificate de Control (CUC), la care participă și reprezentanți ai autorităților constituționale de la Chișinău.
Precizăm că un protest similar a fost organizat și săptămâna trecută în legătură cu intrarea în vigoare a modificărilor operate la Codul Vamal al R. Moldova, care au pus agenții economici din dreapta și stânga Nistrului în condiții fiscale egale.